Bilgisayar

Windows 10 DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Güvensiz DNS sunucuları ya da erişime izinimizin olmadığı web sitelerine girmek için Windows 10 DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir beraber öğreniyoruz.

İnternetin hızınızın yavaşlığından şikayetçiyseniz Windows 10 DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir işlemini detaylıca anlatıyoruz. Böylece erişmek istediğiniz internet sitelerine daha süratli ve kararlı bir biçimde ulaşabilirsiniz.

İnternet bağlantısı aldığınız İnternet Servis Sağlayıcınız (ISS), internet sitelerini daha süratli yüklemek, dosyaları basitçe indirmek ve başka online hizmetlerden yararlanmak amacıyla kullanabileceğiniz DNS adresleri de dahil olmak suretiyle lazım olan bütün ağ ayarlarını sizlere sunuyorlar. Fakat, bazen DNS sunucuları istenilenden daha yavaş cevap vermekte ya da güvensiz durumda olabiliyorlar. Bu halde, standart ayarlarınızı değiştirmek mecburi duruma gelebiliyor.

DNS nedir?

DNS yani Domain Name System, “internette gezinmeyi büyük oranda basitleştiren bir sistemdir” diyebiliriz. Mesela; tarayıcınızın adres çubuğuna Google.com yazdığınızda, sitenin adını aslında olduğu IP adresine çevirmiş oluyorsunuz. Yani, Google’ı x.x.x.x biçiminde bir IP adresiyle değil www.Google.com olarak bilmenizi gerçekleştiren sistem, DNS olarak biliniyor.

Windows 10 DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Bu makalemiz ile Windows 10 Dns ayarları nasıl değişitirilir adımlarını 2 koldan anlatacağız. Önce Denetim Masası kullanarak değiştirmeyi, sonra komut istemcisi ile değiştirmeyi anlatacağız.

Denetim Masasını Kullanarak DNS Ayarlarını Değiştirme

Öncelikle başlat menüsünden denetim masasına erişim sağlıyoruz. Denetim Masasında yer alan Ağ ve İnternet bölümüne giriyoruz.

Windows 10 DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir 1
Windows 10 DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir 1

Bu bölümün altında yer alan Ağ ve Paylaşım Merkezi bölümüne giriyoruz. Bu ekranda sol bölümde bulunan Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin seçeneğini tıklıyoruz.

Windows 10 DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir 2
Windows 10 DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir 2

DNS ayarını değiştirmek istediğiniz ağ bağdaştırıcınızın üzerinde sağ tıklayarak Özellikler bölümüne tıklıyoruz.

Windows 10 DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir 3
Windows 10 DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir 3

Bağdaştırıcının özelliklerinin bulunduğu ekranda İnternet Protokol Sürüm 4 (TCP/IPv4) seçeneğini seçtikten sonra aşağıdaki Özellikleri butonuna tıklıyoruz.

Windows 10 DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir 4
Windows 10 DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir 4

Açılan ekranda standart olarak seçimler otomatik olarak gelir. Ancak biz alt bölümdeki DNS değiştirme seçeneğinde “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” seçimini yaparak Windows 10 DNS ayarları nasıl değiştirilir adımlarımızın sonuna geliyoruz.

Windows 10 DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir 5
Windows 10 DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir 5

Açılan kutucuğa Tercih edilen DNS sunucu adresini ve alt kısımdaki kutucuğa ise Diğer DNS sunucusu adreslerini yazarak işlemi tamamlıyoruz. Kullanabileceğiniz pek çok DNS sunucusu adresi internet üzerinde mevcuttur. Ufak bir araştırma ile bulabilirsiniz. Tercihen Google DNS ya da OpenDNS kullanılabilir.

Windows 10 DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir makalemiz ile sizlere adım adım DNS Ayarları değiştirme işlemlerini anlattık. Umarım faydalanmışsınızdır. Bilgisayar bölümümüzde ilginizi çekecek başka makaleleri de okumanızı öneririz.

Bu Yazıyı Puanlayarak Destek Olabilirsin
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün