Bilgisayar

USB’den Windows Kurmak ve 2 Gerekli Araçlar

USB'den Windows Kurmak ve Gerekli Araçlar Konulu Yazımız ile Format Atmak Artık Çok Daha Kolay Bir Hale Geliyor

USB’den Windows Kurmak yazım ile sizleri yine bir konuda bilgilendirmek istiyorum. Böylece zamandan ve masrafdan kazanabilirsiniz.

Bilgisayar eğitimleri yazılarımız sayesinde sizlere yeni bilgiler anlatmak istiyoruz. Böylece daha etkin bir bilgisayar kullanıcısı olabilirsiniz.

Çoğumuz bilgisayarlarımıza zamanı geldiğinde format atarız. Aslında meşakatli bir işlem gibi görünüyor ve herkesin gözünü korkutuyor olsa da, gerekli ekipmanlar ve birazda bilgi ile bu işi çileden çıkartarak internet kafelerde ney olduğu bilinmeyen yamalı sistemlerle atılmış ömrü çok kısa olan ve cebinize en az 50 TL zararı olan bu işlemi hem bedavaya hemde kalben huzura kavuşturabilirsiniz.

USB’den Windows Kurmak İçin Ne Gereklidir?

Window’u sıfırdan kurma işlemi olarak açıklayabileceğimiz format işlemi için gerekli olanlar;

1-Windows/Linux ISO dosyası

2-Boş DVD (Bu ikisi yerine orjinal windows kopyanız yazılabilir)

3-Optik Sürcü (CD/DVD Okuyucu)

Ancak zamanın teknolojisini ve imkanlarını kullanarak CD/DVD yavaşlığı ve dayanıklı olmayışı külfetinden kendinizi kurtarmak adına neden USB Diskleri (Flash Bellekleri) kullanmayasınız?

Eğer elinizde Windows/Linux Imasj (ISO) dosyanız ve gerekli uygulamalarınız varsa şimdi anlatacağım şekilde işlemleri çok daha hızlı ve kolayca yapabilirsiniz.

USB’den İşletim Sistemi Kurmak ve Gerekli Araçlar

Öncelikle elinizde ISO dosyanızın olduğunu farz ediyorum. Kurulumu yapabilmeniz için ise Boot Edilebilir bir USB diskinizin olması gerekiyor ve bu iso dosyanızında uygun biçimde USB diskinize yazdırılmış olması gerekiyor. (Aynı CD yazar gibi) Boot edilebilir USB sürücüsünü hazırlamak için bize rufus yazılımı gerekiyor, kendisi usbden windows kurmak ve usbden linux kurmak işlemleri için en yaygın kullanılan araçtır.. Kullanımını detaylıca anlatacağım şimdi sizlere.

Öncelikle USB’den Format Atmak için bu linkten Rufus yazılımını indirin. Uygulama kurmanıza gerek yok, çift tıklamanız çalışmasına yetecektir. Şimdi uygulamamız açıldığına göre anlatımı takip ediniz.

USB'den Windows Kurmak Rufus
USB’den Windows Kurmak Rufus

1- Boot edilebilir hale getirmek istediğiniz USB aygıtınızı seçin.
2- Bu alanı değiştirmenize gerek yoktur.
3- Dosya sistemi bölümü FAT32 olarak seçilmelidir.
4- Bu alanı değiştirmenize gerek yoktur.
5- Eğer USB diskiniz için bir isim belirlemek isterseniz bu alanı doldurabilirsiniz (Zorunluluk yok)
6- Burada bulunan açılır kutudan “ISO Yansıması” “ISO Image”seçeneğini seçmeniz gerekiyor.
7- Bu butona basarak bilgisayarınızda bulunan işletim sisteminizin ISO (İmaj) dosyasını seçmeniz gerekiyort. Dosya uzantısının ISO olması gerekiyor.
8- Son olarak “Başlat” butonuna basarak boot edilebilir USB’den Windows Kurmak için USB sürücünüzün işlemlerini başlatınız.

Sonuç

İşlemleriniz tamamlanıp Rufus size gerekli uyarıyı verdiğinde artık format atmak için gerekli olan USB disk sürücünüz hazır haldedir. Artık sizde format için ne gerekir, usbden format atmak ve kolay yoldan format atmak sorularının cevaplarına ulaştınız. Ayrıca bu yöntemler ile Usb’den linux kurmak işleminide yapabilrisiniz. Başta belirttiğim gibi Rufus USB’den Windows Kurmak için en yaygın kullanılan araçtır bu iş için. Ayrıca dilerseniz Windows Usb Download Tool isimli aracı da kullanabilirsiniz. Ancak bu araç ile sadece Windows işletim sistemlerini USB’den kurulabilecek formata çevirebilirsiniz.

Bu Yazıyı Puanlayarak Destek Olabilirsin
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Etiketler

Bir Yorum

  1. USB’den windows kurmak aslında dvd yada cd den kurmaktan çok ama çok daha hızlı oluyor. Böylece zamandan kazanıyorum. Rufus kullanmamıştım mutlaka deneyeceğim. Saygılar yazı için elinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün