VPS ( Sanal Sunucu ) Nedir ?

tarafından
19
VPS ( Sanal Sunucu ) Nedir ?

VPS özel bir sanal sunucu manasına gelebilmektedir. Detaylı olarak anlatıldığında bir fiziksel sunucunun özel olarak yazılımlar vasıtasıyla sanallaştırılarak ya da bir fiziksel sunucunun bir bölümünün sanal sunucu durumuna getirilerek yayılan bir sunucu hizmetidir.

Türkçe olarak Sanal sunucu manasına gelmektedir. İngilizce olarak Virtual Private Server olarak tanımlanabilir. Teknik olarak sanal bir server olarak anlamlandırılır. VDS ( Virtual Dedicated Server ) ya da Cloud Server yani Bulut depolama olarak da tanımlanmaktadır.

VPS

VPS

Bir fiziksel sunucuyu kurmak , yönetmek ya da yapılandırmak şahıslara zor gelebilir. Bu hizmette bütün bu aksiyonlardan kurtularak tamamiyle hazır bir sunucu alırsınız. Size yalnızca yönetmek ve kullanmak kalır.

VPS ( Sanal Sunucu ) Nasıl Çalışır ?

İsminden de anlaşılabileceği gibi VPS yani sanal sunucu olayı bir barındırma/depolama hizmetidir. Sanallaştırma yazılımı ile özel olarak yapılandırılarak tıpki fiziksel bir sunucu gibi çalışmaktadır. Tamamiyle fiziksel bir sunucu vazifiyeti gerçekleştirebilmektedir.
Sadece size özel kaynaklar ile kullanım sağlama olanağı vermektedir. Ram , prosedürcü , ram gibi bileşenleri size ayrılmış şekilde kullanım sağlayabilmektesiniz.

vps-nedir-2

vps-nedir-2

Hangi İşletim Sistemleri ve Panel Kurulabilir ?

VPS işletim işletim sistemleri gerçekte esnektir. Dilediğiniz işletim sistemi kurulabilir. Fakat tavsiye edilen işletim sistemleri Server tabanlı olmalıdır. Windows 2008 Server , Windows 2012 Server , Windows 2016 Server ve Windows 2019 Server türevleri kurulabilir.
Hem de Linux olarak işletim sistemleride kurulabilir. Freebsd , Centos 5 , Centos 6 , Centos 7 , Centos 8 , Ubuntu ve Debian gibi işletim sistemleri kurulabilir. Önerimiz güncel ve stabil işletim sistemlerinin kurulmasınıdır.
Kontrol paneli olarak her işletim düzeneğinin destek verdiği paneller değişiklik göstermektedir. Bu hususta denetim panellerinin destek verdiği işletim sistemleri türevlerini incelemeniz önerilmektedir.
Linux tabanlı işletim sistemleri amacıyla cPanel , Plesk , Centos internet Panel ( CWP ) ya da Cyberpanel kurulabilir.
Windows tabanlı işletim sistemleri amacıyla Plesk panel önerilmektedir.

Sanal Sunucu Avantajları Nelerdir ?

 1. Minumum Maliyet : Bir Fiziksel sunucu ya da sunucu barındırma ( colocation ) maliyetleri yüksek geliyor ise sizin amacıyla en ideal hizmet VPS’dir. Hem donanım arızalarından muaf olursunuz hemde başlangıç amacıyla en iyi paylaşımsız hizmeti almış olursunuz.
 2. Hızlı Kurulum : Diğer sunucu hizmetlerine göre en süratli kuruluma sahiptir . Arada sırada hazır kurulum paketleri ile anlar ortamında sunucunuza erişmiş olursunuz.
 3. Full Yetki : Sunucunuza tıpkı fiziksel sunucuda bulunduğu gibi full yetkiniz vardır. Linux root ve Windows Administrator yetkisine sahip olabilirsiniz.
 4. Paylaşımsız : Bir paylaşımlı hosting deki gibi paylaşımlı değildir. Size ayrılan kaynak tamamıyla paylaşımsız olmakla beraber sunucunuzda istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Kaynağı full kullanmanız halinde yükseltme olanağınız olmaktadır ve hesabınız askıya alınmamaktadır.
 5. Kolay Özelleştirilebilme : Sunucunuzun disk , ram ve prosedürcü gibi bilhassarini istediğiniz gibi yükseltebilir ya da düşürebilirsiniz. İstediğiniz özellikte sunucuya sahip olabilirsiniz.
 6. Daha Hızlı : Bir hosting ya da reseller paketine göre daha süratli çalışmakla beraber daha stabil olabilir. Hem de daha yüksek kaynaklara sahiptir.
 7. Daha Güvenli : Bir hosting hesabına ya da reseller hesabına göre daha güvenlidir. Paylaşımlı bir alandaki başka hesapların oluşturacağı tehlikelerden tamamiyle uzak olursunuz.

Tek dezavantaj olarak idare amacıyla teknik bilgiye gereksinim duyabilirsiniz. Bununla alakalı arama motorlarında yeterli bilgi yer alabilmektedir.

VPS Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Bir VPS satın alırken en çok nelere ilgi etmeniz gereken en büyük bilhassar bunlar olmalıdır.

 • Firmamın Kurumsal Olması : Belirttiğimiz gibi bir çok sağlayıcı bulunuyor. Bazıları merdiven altı birtakımlarıda kurumsal olmaktadır. Eğer problemsiz bir hizmet alabilmek istiyor iseniz firmanın kurumsal olmasına özen göstermeliyiz.
 • Destek : Satın aldığınız firmanın desteği iyi olmalıdır. Genellikle bir destek talep formu ve yanıtlar kısa süreli çözümcül olmalıdır.
 • Donanım Kalitesi : Satın aldığınız vps sunucunun prosedürcü modeli yeni model olmalı ve bilhassa disk SSD olması gerekmektedir. Bu şekilde daha yüksek performans elde edebilirsiniz.
 • Maliyet : Bir sanal sunucuya göre fiyatlandırması yüksek olan ya da çok düşük olan firmaları incelerken ilgi etmenizi öneriyoruz. Özellike fiyatı düşük firmalar kurumsal ise satın almanız fayda olmaktadır. Bütçenizi düşünerek satın almanız daha iyi olacaktır.;
 • Lokasyon : Her firmanın sağladığı VPS lokasyonu değişiklik göstermektedir. Eğer kurumsal bir firma iseniz ülkenize yakın lokasyonu seçmenizde fayda bulunuyor. Türkiye’deki firmalar amacıyla

Türkiye lokasyon sanal sunucu almanız daha süratli ve sıhhatli olacaktır.

En İyi ve Kaliteli VPS Sağlayıcıları

vps-nedir-3

vps-nedir-3

Bu hususta belki aklınıza en çok takılan sorulardan biri en iyi ve kaliteli VPS sunucuyu nereden bulabiliriz olabilir. Türkiye’de ve Dünya’da bir çok VPS sağlayıcısı vardır. Fakat VPS satın alındığında birtakım bilhassar olması gerekmektedir. Bizim satın aldığımız ve yaptığımız testlerde hizmet niteliği olarak başarılı olan bir firmayı size ileteceğiz. Benim sizlere önerim online.net gibi uluslara arası kaliteli firmalar seçmeniz. Ama basit bir tercih için 10 Tl civarı sunuclar tercih edebilirsiniz.