SEO

ScreamingFrog ile Kırık Linkleri Bulmak

Web sitelerinde sıklıkla karşılaşılan sorunlardan birisi de kırık linklerdir. Biz de bu yazımız ile ScreamingFrog ile Kırık Linkleri Bulmak ve temizlemek gibi işlevleri uygulayarak iç SEO açısından önem arz eden sorunlarımızı gidereceğiz. ScreamingForg her websitesi sahibinin mutlaka kullanması gereken bir yazılımdır.

Yazılım sayesinde web sitenizdeki kritik sorunları düzeltebilirsiniz. Bu iç seo açısından oldukça önemlidir. Arama motorları sitenizi her gezdiğinde yazı ve içeriklerinizdeki linkeri de kontro letmektedir. Dolayısı ile bu içerilerin arasıda verilen bir link kırı ise aramam otorunu boşa uğraştırdığınız için size eksi puan vermektedir. Bunu bir yemeğin malzemesini eksik koymak yada koydum dediğiniz bir malzemeyi koymamışsınız gibi düşünebilirsiniz.

ScreamingFrog Nedir?

ScreamingFrog web sitenizi tarayarak bulunan hataları size gösteren eşsiz bir araçtır. Bu tarz yazılımlar içinde en iyisi diyebiliriz. Kullanımı oldukça kolaydır. Sitenizdeki tüm css dosyalarını, bağlantıları vb. tüm argümanları taramaktadır.

ScreamingFrog ile Kırıl Linkeri Temizleme
ScreamingFrog ile Kırık Linkeri Temizleme

Program içinde göz korkutucu şekilde pek çok sekme yer almaktadır. Sizlere bunlardan kısa kısa bahsedeceğimz. Fazla kafa bulandırmadan özet bir şekilde ScreamingFrog ile kırık link temizleme işlemlerini öğreneceksiniz.

Internal: Sitenizdeki tüm iç bağlantıları listeler.

External: Sitenizde bulunan tüm dış bağlantıları listeler. Bu bölüm sayesinde sitenize hacklink çıkılmış olabilir. Screamingfrog ile hacklink temizleme işlemini de yapmış olursunuz bu sayede.

Meta Description: Sayfa ve içeriklerinizin meta açıklamalarını görebilir, uzun açıklamaları düzenleyebilirsiniz.

H1: Gereksiz sayıda kullanılmış H1 etiketlerini tespit ederek sorunu çözebilirsiniz.

Images: Sitenizde kullandığınız resimleri ve tüm bilgilerini görebilirsiniz. Eğer resimlerinizde alt etiketi eksik ise buradan görerek ilgili görselleri düzenleyebilirsiniz. Özellikle resimlerin alt etiketi SEO ve arama motorları açısından oldukça önemli bir kriterdir. Arama motorları resimleri bu etiket sayesinde okuyabilmektedir.

Kırık linkleri temizleme işlemi için ayrı bir bağlık oluşturacağım. Bu sayede aradığınızı daha rahat bulacaksınız.

ScreamingFrog ile Kırık Linkleri Bulmak

Kullanacağımız sekme ve detaylarını aşağıda anlattım. Dikkatle takip ederseniz kırık linkleri kolayca temizleyebilirsiniz.

Response Codes: Bu sekme sayesinde sitenizde belirmiş durumsal kodları analiz edebilirsiniz. Aslında bu kısım bizim için önemli olan kısımdır. Özellikle 20X, 30X ve 40X, 50X gibi durumları analiz ederek bazı sorunları çözebilirsiniz.

Screaming Frog ile kırık linkleri bulmak için aşağıdaki görselde olduğu gibi 4xx filtresini yapmanız gerekiyor.

ScreamingFrog ile Kırıl Linkeri Temizleme 1
ScreamingFrog ile Kırık Linkeri Temizleme 1

Ardından alt sekmelerde yer alan Inlinks sekmesine tıklayarak kırık linklerinizi görebilirsiniz. Buradan hangi linklerin kırık olduğu ya da hangi sebepten ötürü hata verdiği gibi sonuçları öğrenebilirsiniz. Böylece arama motorlarını hem sevindirmiş hem de sitenize artı puan kazandırmış olursunuz.

ScreamingFrog ile Kırıl Linkeri Temizleme 2
ScreamingFrog ile Kırık Linkeri Temizleme 2

ScreamingFrog ile kırık linkleri bulmak gibi pek çok işlemi yapmak aslında çok kolay. Böylece temizlik işleminin yanı sıra aracımızı da tanımış olduk. Umarım faydalanırsınız.

Bu Yazıyı Puanlayarak Destek Olabilirsin
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Etiketler

8 Yorum

  1. Murat hocam emeğinize sağlık dış seo kadar iç seo da çok önemli bir etken. En güzel site içi denetim aracı bana göre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün