izmir'de yiyebileceğiniz boyoz çeşitleri

İzmir de Yiyebileceğiniz Boyoz Çeşitleri – 3 Öneri

İzmir Boyoz çeşitleri ve Boyoz üretiminin baş kentidir. Boyoz denildiğinde akla ilk gelen yer İzmir’dir. İşin aslı boyozun tadına bakmamış bir kişi, önce boyozu milföy hamuruna benzetebilir ama aslında durum daha lezzetlidir. i̇zmir de yiyebileceğiniz boyoz çeşitleri ile kahvaltınızı daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Boyoz Çeşitleri 1

Boyoz iş dünyasının yoğun olduğu İzmir ilimizde sıklıkla çalışanlar tarafından tercih edilir. Pratik bir kahvaltı şeklidir. Önce boyoz tarihçesini sonra boyoz nasıl ve ne ile yenir beraber görelim.

Boyozun Tarihçesi

Boyoz aslen bir Musevi yemeğidir. Tarihteki “Yahudi böreği” olarak geçer. Kökeni ise Sefarad kültürüne dayanan bu yiyecek sadece ege bölgesine has bir ürün değildir. Museviler İspanya’dan gelirken bu yiyeceği yanlarında getirirler ve bölgemizde yaygınlaşır.

İzmir tarihinin en ünlü boyoz ustası Boyozcu Avram’dır. Hatta ölümünden sonra bir çok boyozcu “Avram’nı Boyozları” şeklinde satmışlardır ürünlerini.

i̇zmir de yiyebileceğiniz boyoz çeşitleri bu tarihten beri artarak devam etmektedir. Kalite ise hala Avram ustanın elinden çıkmış gibidir.

Boyoz kelimesinin aslı İspanyolca “Bollos” sözcüğünden gelir. Bu dilde yanyana iki L harfi y harfi olarak okunur yani boyos. Malum yiyeceğin kökeni İspanya olduğu için ismin gelişide o bölgeye dayanıyor.

Boyoz Çeşitleri 2

Her ne olursa olsun boyoz ege bölgesinde gelişmiş ve yaygınlaşmış, bize mal olmuş bir yiyecektir. Ayrıca bir çok boyoz çeşitleri İzmir başta olmak üzere satılmaktadır.

İzmir de Yiyebileceğiniz Boyoz Çeşitleri – 3 Öneri

İzmir de yiyebileceğiniz boyoz çeşitleri fazlasıyla mevcut. Peynirli, kaşarlı, ıspanaklı vb. Ancak ben size daha marjinal ve alışılmadık 3 tat önereceğim.

Bu lezzetleri bulabileceğiniz en iyi mekanı da tanıtacağım sizlere.

Aşağıda bahsedeceğim boyoz çeşitlerini Alsancak’ta bulunan “Dostlar Fırını“ndan alabilirsiniz. Farklı çeşitler de mevcut.

Alsancak Dostlar Fırını Nerede ?

Dostlar Fırını, Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesinin sonuna doğru ÖSYM binasını geçtikten sonra sağ tarafınızda kalıyor. Tam yol üzerinde köşede yer alan mekana mutlaka uğramanızı öneririm.

#Sade Boyoz

Öncelikle olmazsa olmaz boyozumuz sade boyozdur. Hemen hemen her pastanede ve börekçide bulabilirsiniz. 2019 yılı itibari ile 1.5 TL fiyatı var.

Boyoz Çeşitleri 3

1-Patlıcanlı Boyoz

Eğer sizde patlıcanlı börek hayranıysanız denemenizi mutlaka öneririm. Patlıcanlı boyoz, boyozun kuru havasını alarak baharatlı havası ile ağzınızda farklı ve güzel bir tat bırakıyor.

Özellikle birinci sırada olmasının sebebi favorim olmasıdır.

Boyoz Çeşitleri 4

2-Pırasalı Boyoz

Pırasalı boyoz da ne diyeceksiniz eminim. Öncelikle pırasa soğangiller ailesinden bir sebzedir. Hata pırasa doğrama aşamasında gözleriniz yanabilir. Pırasalı boyoz ise o soğanın lezzetini fazlasıyla boyoza vermiş. Mutlaka denemeniz gerekiyor.

Pırasalı boyoz ise o soğanın lezzetini fazlasıyla boyoza vermiş. Mutlaka denemeniz gerekiyor.

Boyoz Çeşitleri 5

3-Çikolatalı Boyoz

Evet kahvaltımızı yaptık, yumurtamızı yedik çayımızı içtik. Şimdi sıra tatlıda. Hepiniz İzmir’in son zamanlardaki meşhur tatlısı olan bomba tatlısını duymuşsunuzdur. Ancak Çikolatalı boyozun çıkışı çok daha eskidir.

Hemen hemen her pastane yada fırında rahatça bulabilirsiniz çikolatalı boyozu. Yerken ağzınıda dağılacak olan çikolata güne güzel devam etmenize yardımcı olacak.

Boyoz Çeşitleri 6

i̇zmir de yiyebileceğiniz boyoz çeşitleri ile kahvaltı sofralarınızı biraz daha zenginleştirdik. Tatlı olanı dışında hepsinin yanında haşlanmış yumurta iyi gider. Tüm boyoz çeşitlerinin yanında ise çay vazgeçilmez olandır.

Eğer yolunuz İzmir’e düşerse boyoz çeşitlerini mutlaka deneyin, pişman olmayacaksınız.

Hakkımızda daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. Ayrıca alt taraftan bir yorum bırakmayı ve denediğiniz boyoz çeşitlerini bizimle paylaşmayı unutmayın.

10 comments

  1. dinlediğim bir radyo olan kafa radyo’da nihat sırdar sürekli boyozdan bahsediyoruz. pisboğaz herif canımı o kadar çektirdi ki gördükçe ağzım sulanıyor. sırf boyoz yemek için izmire geleceğim. görsellerden de anlayacağımız galiba dostlar fırını bunu en iyi yapan yer?

    1. Adım başı boyoz satan pastane ve fırın bulabilirsiniz. Ama güzelini ve çıtırını bulmak lazım. Bazıları hamur bırakabiliyor. Mekan tavsiyem o sebebpten.

  2. Boyoz kahvaltımın göz bebeği, özellikle patlıcanlı boyozu bulabildiğimde en az 4 tane alıyorum. Bu arada boyozun yanına çay ve yumurta süper gidiyor ama ben ayranı da tercih ediyorum. Boyoz çeşitleri aslında abartılmaması lazım hepsi güzel gitmeyebiliyor. Bu yazıdaki öneriler tam isabet.

  3. İzmir’de yiyebileceğim en güzel boyoz çeşitlerinden biri de kaşarlı boyoz. Sıcakken insanın ağzından dağılıyor ve lezzeti gerçekten şahane. Patlıcanlı boyoz u denemek isterim.

  4. İzmirin en meşhur yiyeceği önce boyoz sonra yeni çıkan bomba. Ama ben çikolatalı boyozu tercih ediyorum. Bomba çok ağır kalıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir