SEO

Google Adwords Terimleri 2019

Merhabalar, Google Adwords Terimleri sözlüğümüz ile sizlerin kısaltmalar hakkında tam bilgi alarak daha etkili reklamlar verebilirsiniz.

Adwords kullanıcıları web sitelerini reklamlarını vermek için için zaman harcayarak en kaliteli reklamı ortaya çıkarmak için çabalarlar. Buradaki asıl kriter az maliyet ile maksimum faydanın çıkacağı reklamlardır.

Tabi ki sizler organik trafik sağlayarak yada backlinklerinizi kaliteli sitelerden alarak google adwords kullanmaya ihtiyaç duymayabilirsiniz. Ancak bazı rekabet durumlarında reklam da ihtiyaç duyulan faktörlerdendir.

Bu makale ile adword kısaltmaları ve anlamlarını öğrenerek SEO konusunda yeni bilgiler öğrenebilirsiniz.

Search Engine Optimization yani SEO nun olmazsa olmazı Google adwords platformunun etkin kullanılabilmesi için öncelikle ne işe yaradığını öğrenmeli ardından tüm kısaltmalarını öğrenmeliyiz.

Google Adwords Nedir Ne İşe Yarar ?

İşletmelerin ürünlerini reklamlar vasıtası ile kullanıcı ve müşterilerine ulaştırmalarını sağlayan platformdur aslında adwords. Pek çok avantajlı seçenekleri ve kitle seçimi gibi özelliklerinin yanı sıra ödeme seçeneklerindeki esneklik ile sizlere karlı teklifler sunuyor.

Sisteme kaydolan müesseseler ne büyüklükte olursa olsunlar hedef kitlelere ulaşabilecek, yapılan arama sorgularını, ziyaretleri, istatistikleri inceleyebilecek ve bunları doğru bir şekilde analiz edip en az bütçe ile en yüksek faydayı sağlama konusunda yol izleyebileceklerdir.

Google Adwords Terimleri 2020 2
Google Adwords Terimleri 2020 2

Birçok işletme özellikle google adwords sözlüğü konusunda uzmanlardan destek alıyor kimi işletmeler ise bu sorunu kendi içlerinde halletmeye çalışıyorlar. Bu durumda ikinci kategorideki işletmeler için bilgi kaynağı oldukça az durumda.

Bu makale ile bu konudaki bilinmeyen terimleri ve tüm bilinmezleri ortadan kaldırmayı hedefledim.

Google AdWords Terimleri Tam Liste ve Kısaltmalar

GSN : Google Search Network 

Türkçe anlamı google arama ağı şeklindedir. Tüm reklamlarınızın yer aldığı, aramalarla göre bağlantılı olan, web sitelerinden veyahut uygulamalardan oluşan bir gruptur. Bu grup yardımıyla reklam yayınlandığı zaman, reklamlar bu sitelerde ve sizinle ilgili olan anahtar kelimeler aratıldığı zaman arama bölümünün yan tarafında gösterilir.

GDN : Google Display Network

Google görüntülenme ağı şeklinde Türkçe karşılığı vardır. Bu görüntülenme ağı Google şirketine ait tüm web sitelerini kapsayan içerisinde; youtube, gmail, blogger gibi platformlarında bulunduğu bir koleksiyondur. Sadece web sitelerine değil mobil sitelere, uygulamalara da reklam veren bir ağ çeşididir.

SNDS : Search Network With Display Select

Türkçe anlamı ise görüntülenme seçenekli arama ağı şeklindedir. Bu sistem google arama ağına harcamayı düşünmediği bütçeyi, google görüntülenme ağına yönlendirmektedir.

YT : Youtube Video Sitesi

YouTube kanallarının veya videolarının daha önce gerçekleşmiş olan etkileşimleri baz alınarak, hedeflenen reklamları milyonlarca YouTube kullanıcısına sunabileceğiniz ağ reklamıdır.

CPC : Cost Per Click

Tıklama başına maliyet Türkçe karşılığıdır. Verilecek olan reklamalarda tıklama başına bir ödeme yapılacağını anlatır. CPC (TBM) Kampanyalarına verilen tekliflerde tıklama başına verilecek olan maliyetin maksimum miktarı sunulmaktadır.

Maksimum CPC tıklama başına verilecek olan en yüksek miktardaki tutardır. Bu rakam değişkendir, ödediğiniz en son fiyat gerçek tıklama başına maliyetinizi sizlere gösterir. Unutmayın ki CPC max. CPC tutarınızı girdikten sonra reklamınıza gelen tıklama maliyeti verdiğiniz max. CPC tutarından yüksek bir maliyet yaratmaz.

CTR : Click-through rate 

Türkçesi ise tıklama oranı anlamına gelen kavramdır. Reklamı görüntüleyen kullanıcıların kaç tanesinin reklama tıkladığını ifaden bir ölçüm değeridir. Reklam performanslarının, anahtar kelimelerinin performanslarını görüntüleyebilmenin altın anahtarıdır.

CR : Conversion Rate

Türkçesi ile dönüşüm oranları anlamına gelen terimdir. Hedeflenen dönüşüm ve sonuçlanan tıklanmanın toplam tıklanma sayısına bölünmesi şeklinde formülüze edilmektedir.

ECPC: Enhanced CPC

Türkçesi gelişmiş tıklama başına maliyet olan terim. İsteğe bağlı bir seçenek sunar. Reklam bütçesinden daha fazla değer elde etmenizi sağlayabilmektedir. Satış, dönüşüm, gerçekleşme ihtimali gerçekleşirse teklif yükselir, gerçeklemez ise düşürür.
Belirlediğiniz seçeneğe göre teklifinizi %30 oranında artırabilir. Veya %100 oranında düşürebilir. Bu oranlar gerçekleşme ihtimaline göre, kullanıcıların etkileşimleri baz alınarak şekil almaktadır.

Hedeflenmiş CPA Teklifleri :

Bir çeşit otomatik teklif stratejisini ifade eder. CPA açılımı itibariyle Cost Per Action anlamına gelir. Türkçe açılımı ise işlem başına maliyet anlamına gelmektedir. İşlem yani, hedef dönüşüm ödemelerinde azami dönüşüm getirmek için tasarlanmıştır.

CPV :  Cost Per View 

Türkçe anlamı ise görüntülenme başına ödeme anlamına gelen terim. Görüntülenme miktarına göre ödeme teklifi belirleyebileceğiniz bir stratejidir. Genellikle görüntülü ve video reklam türlerinde kullanım yapılır.

AOV : Average Order Value

Türkçesi ise ortalama sipariş değeri olarak ifade edilmektedir. Bir müşteri bir web sitesine veya mobil uygulamaya sipariş verdiğinde harcadığı ortalama tutarı izler. Şirketin ortalama sipariş değerini hesaplamak için toplam geliri sipariş sayısına bölmek gereklidir.

CPM : Cost-Per-Thousand Impressions

Türkçe anlamı bin gösterim başına maliyet olarak ifade edilir. Müşterinin bin gösterim başına yaptığı ödemeyi ifade eden teklif stratejisidir.

RLSA : AdWords Search Remarketing

Türkçe anlamı ile arama reklamları için yeniden pazarlama listesi. Web sitenizi ziyaret etmiş fakat arayışı devam eden kişileri tekrar sitenize çekebilmek, aynı şekilde sitenizden alışveriş yapmış veya ziyarette bulunmuş kişilere farklı CPC teklifleri ile reklamınızı daha üst sırada göstermek isterseniz tercih edeceğiniz strateji bu olacaktır.

PLA : Product Listing Ads

Türkçe karşılığı ürün liste reklamları olarak ifade edilmektedir. Her ürününüz için ayrı ayrı bir reklam stratejisi oluşturmanıza gerek kalmadan reklamınızda fiyat, başlık, resim, mağaza gibi detayları eklemenize yardımcı olan stratejidir. E-Ticaret sitelerinin reklamlarında bunun örneklerini bolca görüyoruz.

Google adwords terimleri sözlüğümüzü tamamladıktan sonra şimdi adwords ile alakalı önerilerimizi inceleyelim.

Google Adwords Önerileri

Google adwords kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu maliyet ayarlarını düzgün bir şekilde yapmak ve rakip analizi olarak söylenebilir. Google adwords terimleri hakkında tam bilgisi olan bir içerik oluşturucu reklamlarını kaliteli bir şekilde optimize eder ve maliyetlerini ekonomik şekilde ayarlar.

Tıklama Başına Maliyetlerin Ayarlanması

Rakiplerinizin reklam bazında üstüne çıkmak istiyorsanız TBM oranınızı artırmalısınız yada toplam tutarı ayarlamalısınız. Ancak burada negatif kelimeler ve aranma hacmi terimleri oldukça önem arz ediyor.

Reklam Verdiğiniz Saatlerin Önemi

Kredi kartı ile yapılan bu harcamalarda ay sonu ekstrelerinizde süpriz ile karşılaşmak istemiyorsanız mutlaka reklamlarınızı vereceğiniz saatlerin web sitenizin müşterilerinin ziyaretinin yoğun olduğu zaman dilimine göre ayarlanması ve reklamların gösterim / durma zamanlarının ekonomik olarak ayarlanmasıdır.

Anahtar Kelimelerinizi İyi Seçin

Anahtar kelimeleriniz eğer negatif kelimeleri içerme ihtimalini barındırıyor ise mutlaka negatif kelimelerizi girerek alakasız arama sonuçlarında reklamlarınızın yer almasını engelleyerek maliyetlerinizin artmasını engellemelisiniz.

Ayrıca müşteri portföyünüzün sitenize yaptığı ziyaretlerin hangi kelime ve kelime grupları üzerinden oluştuğunun analizini iyi yaparak alternatif kelime grupları belirlemelisiniz. Böylece müşteri hacminiz artacaktır.

Google Adwords Terilmleri Neden Önemli ?

Google Adwords terimleri sayesinde kampanyalarınızı oluştururken yaşayacağınız süreçte tüm argümanlara etkin bir şekilde ulaşmanız gerekir. Bunun için kısaltmalar ve anlamları çok önemlidir. Böylelikle kampanyalarınızı oluştururken yapacağınız hataların önüne geçmiş olursunuz. Unutmayın bilgi her şeydir.

Makaleye ilham kaynağı olan yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Sitemizde yer alan ve Google üzerinde 3. sırada yer alan ve söz sahibi makalelerden olan Boyoz Çeşitleri makaleme buradan ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıyı Puanlayarak Destek Olabilirsin
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Etiketler

2 Yorum

  1. Merhabalar adwords reklamı verirsem aynı zamanda sitemde google reklamı olabilir mi? Yani bir taraftan para verip diğer taraftan kazanabilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün