Localhost WordPress Kurulumu – 2019

tarafından
101
Localhost WordPress Kurulumu – 2019
Bu Yazıyı Değerlendir

  • Ortalama Puan
    0.0

Localhost wordpress kurulumu yaparak kolay bir şekilde WordPress üzerindeki işlemlerini offline olarak yapabilirsiniz. Tema kodlama işlemleri yapabilir yada eklentileri keşfederek işinize yarayacak bir şeyler bulabilirsiniz.

localhost wordpress kurulumu 1

WordPress Nedir ?

WordPress günümüzde internet içinde bulunan web sitelerinin çoğunun kullandığı bir sistemdir. Kolay içerik yönetimi, istenilen tarzda web sitesi oluşturmaya izin veren esnek yapısı, eklenti ve tema desteği gibi bir çok pozitifi barındıran bir sistemdir.

WordPress yardımı ile tüm sektörlere özel siteler oluşturabilir, kişisel blog açabilir hatta film siteleri bile oluşturabilirsiniz.

Neden Localhost Üzerine WordPress Kurmak Gerekir?

Bazı durumlarda işlemlerini siteleriniz üzerinden değil de offline olarak bilgisayarınızdan yapmanız gerekebilir. Örneğin temanızda yapacağınız bir değişiklik yada kullanmaya başlayacağınız bir eklenti.

Tüm bu durumlarda yayında olan sitenizi zarara sokmamak adına localhost wordpress kurulumu yaparak kendinize çalışma ortamı yaratabilirsiniz.

Localhost wordpress için biçilmiş kaftandır, bende sizlere bu konuda tüm detayları ile anlatım yaparak faydalı bilgiler sunmayı hedefliyorum.

Localhost WordPress Kurulumu

Localhost wordpress kurulumu yapmak için bazı argümanlara ihtiyacımız var. Bunlar XAMPP localhost yazılımı ve WordPress sitesinden indireceğimi WordPress paketi.

XAMPP Yazılımını İndirmek için Tıklayınız

WordPress Son Sürümünü İndirmek için Tıklayınız

XAMPP Local Sunucu Yazılımı Kurulumu ve Ayarları

Öncelikle kurulumu çok basit olan yazılımı indirdikten sonra standart kurulum yapıyorsunuz. Program içinde bazı ayarları yapmamız gerekiyor. Kurulumu bu seviyedeki bir insana anlatarak lafı uzatmanın anlamı yok diye düşünüyorum. Bu yüzden ayarları aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi yapmanız gerekiyor.

localhost wordpress kurulumu 2

Yukarıdaki işlemlerde 1 numaralı alandaki çarpı işaretlerini mutlaka tıklayarak önce Apache ve MySQL servislerini kurmalısınız. Kurulum bitince 2 numaralı alandan Start butonlarına sırayla basmalısınız.

Tüm bu işlemler tamamlandığında sağ bölümde yer alan Config butonuna basarak ikinci adıma geçmelisiniz. Aşağıdaki kısımlarda yer alan ayarları uygulayın.

localhost wordpress kurulumu 3
localhost wordpress kurulumu 3

Yukarıdaki kısımda programı her açtığınızda MySQL ve Apache servislerini elle başlatmak zorunda kalmamamız için kutucukları işaretledik. Ardından Save butonuna basarak işlemi kaydediyoruz. Artık Localhost yazılımımız tamamen hazır.

Localhost Bağlantısını Gerçekleştirmek

Localhost bağlantısını gerçekleştirmek için kullandığınız tarayıcının adres çubuğuna localhost yazmanız yeterli olacaktır. Adrese gittiğinizde XAMPP sizi karşılayacaktır.

localhost wordpress kurulumu 4
localhost wordpress kurulumu 3

Localhost İçerisine WordPress Kurulumu İçin Klasör Oluşturmak

XAMPP içerisine her projeniz için ayrı klasörler açmalısınız. Klasör açmak için C:\xampp\htdocs yoluna gitmeli ve bu klasörün içerisine wordpress kurulumu için istediğiniz isim ile -türkçe karakter kullanmayarak- klasör oluşturun ve WordPress dosyalarını atınız. Yalnız indirdiğiniz dosyanın içindeki dosyaları atmalısınız klasörü değil.

localhost wordpress kurulumu 5
localhost wordpress kurulumu 3

WordPress Kurulumu İçin Veritabanı Oluşturmak

Veritabanı wordpress için olmazsa olmaz. Çünkü tüm yazılarımız ve diğer bilgilerimiz bu veritabanları üzerinde saklanıyor. Hem daha az yer kaplıyor hem de daha performanslı çalışıyor bu sayede. Veritabanı oluşturmak için phpMyAdmin Paneline ulaşmamız lazım.

localhost wordpress kurulumu 6
localhost wordpress kurulumu 6

Ardından açılan bölümde Yeni butonuna basarak yeni veritabanı oluşturma ekranına ulaşıyoruz.

localhost wordpress kurulumu 7

Yeni butonuna bastıktan sonra açılan bölümde önce veritabanı adımızı Türkçe karakter kullanmadan yazıyoruz, ardından Türkçe karakter sorunu yaşamamak için yanınındaki kutucuktan utf8-turksih-ci dil seçeneğini seçiyoruz ve Oluştur butonuna basarak localhost wordpress kurulumu için veritabanımızı oluşturuyoruz.

localhost wordpress kurulumu 8

Tüm bu işlemlerin ardından artık wordpress kurulumumuza geçebiliriz.

Kurulum Adımları

Kuruluma başlamak için tarayıcı üzerinden WordPress dosyalarımızı attığımız dizine erişmemiz gerekiyor. Bunun için localhost/klasör şeklinde klasörün tam adını yazarak ulaşabilirsiniz. Ardından bu şekilde XAMPP wordpress kurulumu ekranı karşınıza çıkacaktır.

localhost wordpress kurulumu 9

Bu ekrenda Başlayalım butonuna basarak işlemi başlatıyoruz. Ardından aşağıdaki ekran karşınıza gelecek.

localhost wordpress kurulumu 10

XAMPP wordpress kurulumu sırasında veri tabanı kısmına oluşturduğuuz veri tabanı adını yazmalısınız. Kullanıcı adı kısmına XAMPP için root yazıp şifre kısmını boş bırakmalısınız. Veritabanı sunucusu ve tablo ön eki kısımlarına dokunmamanızı öneririm.

localhost wordpress kurulumu 11

Kurulumu çalıştır butonuna basarak artık tamamiyle kurulumu gerçekleştirebiliriz. Kısa bir beklemenin ardından aşağıdaki sayfa sizi karşılayacaktır.

localhost wordpress kurulumu 12

Çıkan bu alanda sitemizin başlığını, yönetici olarak kullanacağımız kullanıcı adımızı ve parolamızı oluşturuyoruz. WordPress kurulum sırasında site otomatik zor seviyede bir parola veriyor ama siz bunu değiştirebilirsiniz.

E-posta adresinizi de yazdıktan sonra WordPress’i kur butonuna basarak kurulumu tamamlayınız.

localhost wordpress kurulumu 13

Kurulum tamamlanınca karşınıza çıkacak pencerede Giriş butonuna basarak yönetim panelimize giriş yapabiliriz.

localhost wordpress kurulumu 14

Sonuç

Bu yazım ile sizlere Localhost wordpress kurulumu işleminin tüm adımlarını detayları ile birlikte anlatmış oldum. Kurulum sonrası yapılacaklar yine wordpress kategorimizde yer alacak yazılar ile birlikte sizlere sunulacaktır.

Dilerseniz Youtube Kanalımdaki içeriklerime bakabilrisiniz yada Instagram sayfamıza uğrayabilirsiniz.