YouTube

10 Madde ile Youtube’de Başarılı Olma Yolları

Sizlere bu makalede Youtube’de Başarılı Olma Yolları nı 10 madde de özetleyerek yol göstermek istiyoruz. YouTube, dünyanın en büyük video paylaşım ağı olarak çağdaş insan yaşamında oldukça yer kaplıyor. Bu mecrada hunharca video yayınlıyor ve ya da bu videoları izliyoruz. Öyle ki istatistikler Youtube’ta bir günde aşağı yukarı 5 milyar video gözlemlendiğini işaret ediyor.

10 Madde ile Youtube’de Başarılı Olma Yolları

Youtube biz kullananlara temel olarak 3 şey sunuyor: video yükleme, izleme ve paylaşma. Kullanıcıların pek azı ‘yükleme’ hususu ile alakalı problem yaşasa da izletme ve paylaşılmasını sağlamak hala büyük bir sorun. Öyle ki Youtube’a yüklenen videoların büyük bölümü sıfır izlenmeye ve maalesef sıfır paylaşıma sahip.

Peki, Youtube’de kanalınızı ilerletmek, videolarınızın izlenip, paylaşılmasını sağlamak amacıyla yapmak gerekir? Şimdi Youtube’de Başarılı Olma Yolları sizlere 10 madde ile anlatalım.

Kanalınızın Temel Bileşenlerini Tamamlayın

Youtube’ta başarı kazanmak amacıyla kanalınızın temel bileşenlerini doğru bir biçimde oluşturmanız gerekmektedir.

Öncelikli olarak profil ve header görselini profesyonel biçimde oluşturmalısınız. Kanalınızın hakkınızda bölümünde yaptığınız işi en uygun biçimde anlatmalı, buradaki sosyal medya bağlantılarını aktif duruma getirmelisiniz.

Youtube’un size sunmuş bulunduğu playlist (oynatma listesi) oluşturma arazını mutlaka kullanmalısınız. Playlistler ile kanalınızı çok daha izlenir kılabilir, izleyicilerin ilgisini çekecek kategoriler oluşturabilirsiniz. Son videolarınız, en beğenilen videolarınız ya da değişik kategorilerdeki videolarınız amacıyla minimum3-4 playlist meydana getirmenizi tavsiye ederim.

Kanalınızın girişine bir tanıtım videosu koymayı de ihmal etmeyin. Kısa fakat etkileyici mutlaka size geri dönüş sağlayacaktır.

Paylaşılabilir Videolar Üretin

Sosyal medyada elinizde olan kitleyi büyütmek istiyorsanız paylaşılabilir içerik üretmelisiniz. Bu Facebook ve Twitter’da geçerli bulunduğu gibi Youtube’ta da geçerli.

Peki, paylaşılabilir videodan ne kastediyoruz? Bu sorunun cevabı tamamen sizde. Son paylaştığınız 10 videonun fazlası büyük ihtimalle paylaşılabilir video niteliği taşıyordur.

Videolarınızı Periyodik Olarak Yayınlayın

Bir kullanıcı sizin videonuzu izledi ve beğendi ise bunun öncesindeki ve sonrasındaki videolarınıza da göz atacaktır. Bütün bu videolara göz atarken sizin paylaşım sıklığınızı, (şayet var ise) periyodunuzu da fark edecektir. Bir paylaşım periyodunuz olmalı ki, o izleyici sizin yeni videonuzun ne vakit yayınlanacağını öngörebilsin. Öngörebilsin ki, yüklediğiniz yeni videoları izlemek amacıyla kanalınıza tekrardan gelsin.

İzleyicilerin sadakatini sağlamak için periyodik biçimde videolar paylaşmak çok mühim. Tıpkı televizyondaki dizi ya da uygulamaların bir yayın saati bulunduğu gibi sizin de bir yayın süresiniz olsun. Mesela her Cuma 20.00’da ya da her ay başında video paylaşın, takipçileriniz o gün o saatte sizin video paylaşacağınızı bilsinler. Bu onların sizin kanalınıza sadık olmasını sağlayacaktır.

İlgilendiğiniz Konuları Belirleyin, Bu Konuların Dışına Çıkmayın

Periyodik video paylaşmak basit bir iş değil, biliyorum. Bunun durum paylaşıma hevesli olmalısınız. İstekli olmak için ilgi alanlarınız uygun videolar paylaşmalısınız.

İlgi alanlarınıza uygun videolar hazırlamak, diğer konulara göre daha keyifli olacaktır. Youtube’ta başarı amacıyla bu da mühim bir noktadır.

İzleyiciyle Diyalog Kurun

Videonuzda izleyicinize seslenmekten çekinmeyin. Onlara sorular problem, cevaplar vermelerini isteyin. Yorum özelliği izleyicilerinizin size cevap vermesine imkan sağlıyor. İzleyicilerinizle etkileşim kurarak, onların da en azından yorumlar vasıtasıyla size ulaşmalarını sağlasın.

Mesela bir sonraki videoda ne yapılmasını beklediklerini sorun. İnsanlar yorum olarak taleplerinizi cevaplayınca, kesinlikle sonraki videonuza bakacaktır. Bu durum izleyici ile içten bir bağ kurmanıza yardımcı olacaktır. Öte yandan, abartmamak kaydıyla, izleyicilerden videoları beğenmelerini ve paylaşmalarını da isteyebilirsiniz. Her zaman yapmanızı önermesem de iyi bir taktik olarak söylenebilir!

Youtube size videolar üzerine etiketler, notlar ve bağlantılar ekleme imkanı sunuyor. Videonuzu planlarken bazı konuları önemsemeniz gerekiyor. İzleyicilere ilgilerini çekebilecek diğer videoları bu yolla tanıtın. Tüm videolarınıza bu etiketleme yolunu kullanmayı ihmal etmeyin.

İletişimi Arttırın

İnsanların videolarınızın altına yaptıkları yorumlara kayıtsız kalmayın. İletişimi yükseltmek amacıyla yorumlara siz de yorum yaparak cevap verin. Sizin hakkınızda merak ettiklerini de cevaplamaktan çekinmeyin.

Diğerlerini İzlemeyi İhmal Etmeyin

Youtube’ta başarı amacıyla en çok verdiği tavsiye orjinal olmak ve diğerlerinı taklit etmemek. Buna ben de katılıyorum fakat bu başarılı Youtube kullanıcılarını izlemenize ve gereken dersleri çıkartmanıza engel değil!

Youtube’ta başarılı olmak amacıyla işinize en çok yarayacak tüyoları başarılı kanalları izleyerek elde edebilirsiniz. Neyi, nasıl yapıyorlar? Bunu görmeniz ve başarılı olduklarını fark ettiğiniz teknikleri kanalınızda kullanmanız gerekir.

İşbirliğinden Çekinmeyin

Youtube’ta başarı kazanmış kanallarla işbirliği, size daha çok izleyici ve abone kazandırabilir. Youtube’de Başarılı Olma Yolları daha önce bu kanllar tarafından da uygulanmıştır emin olabilirsiniz.

Dikkat ederseniz Youtuberlar sık sık diğer kanallara misafir olmakta ve başarılı diğer Youtuberları kendi kanallarına misafir alabilmektedir. Bunun sebebi meydana gelen iki kitleyi birleştirmektir.

Siz de diğer Youtube kanallarıyla işbirliği gerçekleştirmekten çekinmeyin! Abone ve izleyici kaybetmekten de korkmayın, emin olun izleyici kazanma olasılığınız, kaybetme olasılığından daha fazla.

İnsanların Sizi Bulmalarını Sağlayın

İnsanlar sizin videolarınızı bulamazlarsa doğal olarak izleyemezler de. Bu amaçla videolarınızın bulunabilir olması kanalınız amacıyla çok önemlidir.

Peki, videolarınızı nasıl daha bulunabilir kılarsınız? Bunun amacıyla videolarınızın “açıklama” ve “etiket” bölümlerini doğru biçimde kullanmalısınız.

Videolarınızın açıklama bölümünü katiyen boş bırakmayın, Youtube’ta başarılı olmak amacıyla video ile alakalı verileri en anlaşılır biçimde ve arama uygulanabilecek sözcükleri kullanmaya özen göstererek yazmalısınız.

Etiketlerde de videonuzun alakalı bulunduğu ve Youtube’ta aranabilirliği olan sözcüklerden seçin. Youtube’ta hangi sözcüklerin daha çok arandığını göz önüne getirin, bunun amacıyla Youtube arama kutucuğunu kullanın. Kutucuğa bir sözcük yazın, ve Youtube’un gerisini nasıl tamamladığına göz atın. Ayrıca Keywordtool.io sitesi üzerinden kelime fikirleri alabilirsiniz.

Diğer Sosyal Mecralarda Da Aktif Olun

Gördüğüm kadarıyla Youtube’un diğer sosyal mecralarla bir derdi yok. Hatta sizin videolarınızı diğer mecralarda paylaşıyor olmanızdan her zaman memnunlar. Bu amaçla yalnızca Youtube’ta aktif olmaktansa Facebook ve bilhassa Twitter’da da kendinizi gösterin. Youtube’ta yayınladığınız videoları kesinlikle diğer sosyal mecralarda da paylaşın. Youtube’de Başarılı Olma Yolları aslında kurallar uymaktan geçiyor.

 

Bu Yazıyı Puanlayarak Destek Olabilirsin
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün